Venäjä voitti Al-Qaidan Syyriassa: VENÄJÄN PUOLUSTUSMINISTERIÖN LÄHTEET

Venäjä voitti ISILin Syyriassa: puolustusministeri

20. lokakuuta 2018, 10:13
Venäjän puolustusministeri Sergey Shoigu kertoi lehdistölle, että hänen maansa väliintulo Syyriaan viimeisten kolmen vuoden aikana auttoi hallitusta tukahduttamaan islamistiset ääriryhmät.

"Operaation aikana 87 500 sotilaallista kuoli, 1141 siirtokuntaa ja yli 95 prosenttia Syyrian alueesta vapautui", Shoigu kertoi Kaakkois-Aasian liiton yhdistyksen viidennestä puolustusministerien neuvostosta (ASEAN).

Venäjä on syyskuusta 2015 lähtien asettanut tällaisia ​​kehittyneitä aseita kuten SU-34, SU-30SM ja SU-5S hävittäjiä ja pommikoneita, Tu-22M3, Tu-160 ja Tu-95MS strategisia pommikoneita sekä amiraali Kuznetsovin MiG-29-taistelijat ... taistelevat islamilaisia ​​ääriryhmittymiä vastaan ​​Syyriassa.
Venäjä on myös lisännyt puolustuskykyään Syyriassa ja Välimerellä ottamalla käyttöön ohjusristeilijän Moskan, joka sijaitsee lähellä Latakian rannikkoa - jota käytetään ilmansuojelujen tehostamiseen - ja ottamalla käyttöön S-1, S-300 ja S-400-ilma-aluksen ohjuspuolustus systeemeihin perustuvia järjestelmiä.

Sodan käännekohta, jonka YK: n arvion mukaan yli 100 000 ihmistä on menehtynyt vuodesta 2011, tuli joulukuussa 2016, kun Syyrian joukkojen, Venäjän ilmavoimien tukemana, ottivat uudelleen Aleppo-kaupungin, mikä oli tärkeä toimintaperusta tällaisille ääriryhmille Al-Qaida ja Irakin islamilaisen valtion ja Levantin.

Ääriryhmien reititys on antanut Iranille, Venäjälle ja Turkille mahdollisuuden neuvotella humanitaarisista käytävistä ja lieventämisvyöhykkeistä maan siviilikeskuksissa ja niiden ympärillä. Venäjä on tuottanut satoja tonneja humanitaarista apua viime vuosina.


LUE LISÄÄ:

http://thebricspost.com/russia-defeated-isil-in-syria-defense-minister/#.W8w8sxRRVuQ

Comments

Popular posts from this blog

Venäjä osti 600 tuhatta unssia kultaa toukokuussa ja myi puolet sen Yhdysvaltain velkapapereista

Tohtori Paul Craig Roberts: Läntinen kapitalismi on epäonnistunut: Trumpia vastaan tulossa vallankaappaus joka tehdään korkeimmilla tasoilla valtaa: Tästä Eisenhower varoitti

TASS: Saksa haluaa irti USA:n otteesta: Merkel neuvottelee Putinin kanssa asiasta